23:05, marți, 11 iulie, 2017

Mesajul de condoleanțe al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir în legătură cu trecerea la cele veșnice a Protoiereului Igor Procopie, parohul bisericii din satul Ciripcău, r. Florești

Cu adâncă durere în suflet, am aflat vestea trecerii din această viaţă a Protoiereului Igor Procopie, parohul bisericii din satul Ciripcău, r. Florești.

În aceste momente grele, suntem alături de familia şi rudele îndurerate, rugându-ne pentru odihna nou-adormitului rob şi vrednic slujitor al lui Dumnezeu,  Protoiereului Igor.

Deşi pierderea pământească a unui om drag este grea, nu trebuie să ne lăsăm răpuşi de tristeţe, ci să rămânem cu amintirea luminoasă a celui care nu mai este printre noi, trăind cu speranţa învierii.

Nădăjduim că Bunul şi Milostivul Dumnezeu va primi sufletul nou-adormitului Său slujitor în corturile drepţilor şi îi va răsplăti strădaniile sale omeneşti pentru cele sfinte şi dumnezeieşti!

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Al vostru pururi rugător părinte,

†  VLADIMIR,