20:35, vineri, 15 aprilie, 2016

Masă rotundă cu participarea membrilor cursului post universitar de Securitate și Apărare Națională pe lângă Ministerul Apărării

1

Cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, în ziua de 15 aprilie a.c, în sala sinodală a reședinței mitropolitane a avut loc prezentarea istoricului, actualitatea și activitatea Bisericii Ortodoxe din Moldova pentru membrii cursului post universitar de Securitate și Apărare Națională pe lângă Ministerul Apărării, promoția a treia.

În cadrul mesei rotunde au fost convocați reprezentanții tuturor ministerelor Republicii Moldova, cât și  preoții ce fac studii la aceste cursuri.

Implicați în discuție au fost preoții Nicolae Ciobanu, președintele Sectorului Sinodal Relații Culturale și Corneliu Dobrogeanu, președintele Sectorului Sinodal Activitate pastorală în Ministerul Apărării, care au abordat tematici ce contribuie la dezvoltarea valorilor social  – morale și valoarea Bisericii ca factor de stabilitate și garant social.

Sectorului Sinodal Relații Culturale