Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:49, miercuri, 23 ianuarie, 2013

Masă de binefacere pentru nevoiași și bătrânii singuri

Asocțiația Obștească “Comunitatea Rusă din Republica Moldova”, în colaborare cu biserica “Sf. M. Mc. Gheorghe” din capitală și Centrul Social AGAPIS, a organizat la cantina uzinei “Vibropribor” din Chișinău o masă de binefacere pentru nevoiași și bătrânii singuri.

Prânzul a fost binecuvântat de către Prot. Mitr. Nicolae Florinschi, parohul bisericii “Sf. M. Mc. Gheorghe”, care a felicitat pe toți cei prezenți cu ocazia sfintelor sărbători de iarnă, îndemnând creștinii să fie mai buni cu aproapele afalt în nevoi și suferințe, pentru a împlini astfel porunca Domnului.

La eveniment a fost prezent și Prot. Mitr. Nicolae Ciobanu, Consilier Cultural al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, care a mulțumit din partea Direcției Mitropolitane pentru organizarea acestei agape frățești, chemând pe toți la conlucrare și bună înțelegere.

În semn de recunoștință, un grup de bătrâni au interpretat câteva cântece, astfel înviorând inimile ascultătorilor.

Asemnea evenimente se organizează de câteva ori pe an, în legătură cu cele mai mari sărbători bisericești.

În context, îndemnăm oamenii de bună credință să contribuie la astfel de fapte bune, spre a fi cât mai aproape de acești oameni.

Pentru detalii vă puteți adresa la parohia “Sf. M. Mc. Gheorghe”, sau la Direcția Mitropolitană.