11:56, marți, 21 martie, 2017

Mărturisirea și adunarea preoților din protopopiatul Teleneşti

Luni, 20 martie 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, s-a desfășurat mărturisirea și adunarea preoților din protopopiatul Teleneşti, în biserica «Adormirea Maicii Domnului» din satul Mîndrești , convocată de către protoiereul Marian Boldescu, protopopul acestui raion.

În sfîntul a avut loc Taina Sfintei Mărturisiri pentru preoții din această circumscripție.

Preotul duhovnic, protoiereul  Mihail Ili, a ţinut un cuvînt de învăţatură despre responsabilitatea și obligațiile preotului paroh în perioada Postului Mare.

La această întrunire a onorat cu prezența Comisia Sinodală Inspecție, Control și Revizie a Mitropoliei Moldovei. Membrii Comisiei  împreună cu protopopul au discutat la adunare, probleme de ordin pastoral-administrativ cu  care se confruntă unele parohii.

În cursul zilei, au fost vizitate de Comisie mai multe parohii pentru a analiza și verifica administrarea și gestionarea bunurilor bisericești de către preotul paroh.

De asemanea, la adunare au participat colaboratori ai Serviciului de Protecție Civilă și Situațiilor Excepționale din raionul Telenești, care au informat preoții despre riscurile incendiilor, ce se pot produce din neglijență în sfintele locașuri .

Protopopiatul Telenești