18:04, joi, 28 decembrie, 2017

„Maratonul” colindelor în perioada sărbătorilor de iarnă

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, pentru al doilea an consecutiv, cu prilejul Sărbătorilor de iarnă, culminate cu Praznicul Nașterii Domnului, se va desfășura un „Maraton” al colindelor cu genericul „Pace pe pământ, Pace sus în cer!”

Astfel, în această perioadă festivă, se vor desfăşura un şir de activități: concerte de colinde, vor fi colindate instituțiile penitenciare, medicale, de învățământ și alte instituții sociale și de stat de către mai multe grupuri corale din țară.

Campania are scopul de a aduce în ochii a multe suflete creștine bucuria sărbătorii și vederea imaginii strălucitoare a chipului divin a Pruncului minunat ce Se naște în peștera din Betleem.

Pe parcursul maratonului vor fi reflectate evenimentele desfăşurate.

Cei care doriți să participați/organizați anumite activități în cadrul acestui Maraton, sau să solicitați colindători la anumite instituții sau locații puteți apela la nr. de telefon: 067223981.

„Hristos se naște, slăviți-L! Hristos din ceruri, întâmpinați-L! Hristos pe pământ, înălțați-vă! Cântați Domnului tot pământul!” (Cântarea 1 a Canonului Nașterii)