Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:44, miercuri, 14 mai, 2014

Mănăstiri ortodoxe „pe marginea prăpastiei”

Potrivit realizatorilor deși cele mai impresionante biserici din lume au tavane înalte și coloane ce par a duce până la cer, câteodată trebuie sa mergem în adâncuri pentru a afla adevăratele diamante.

În februarie, site-ul de știri Huffington Post a publicat o listă cu 15 mănăstiri care sunt construite la limita posibilului arhitectural. Potrivit realizatorilor deși cele mai impresionante biserici din lume au tavane înalte și coloane ce par a duce până la cer, câteodată trebuie sa mergem în adâncuri pentru a afla adevăratele diamante. Domnul Iisus a numit pe apostolul Său cu numele de Petru, piatra pe care „voi zidi Biserica Mea”(Mt. 16, 18), însă aceste biserici sunt fie construite înăuntrul pietrei fie săpate în ea.

Iată cele 6 mănăstiri ortodoxe care au fost incluse în această listă.

Pe locul 3 se află Mănăstirea Sumela din Valea Altindere, Turcia;

Pe locul 4 se află Mănăstirea Meteora din Grecia;

Pe locul 7 se află Mănăstirea Sfântul Gheorghe din Israel;

Pe locul 9 se află Mănăstirea Simonopetra din Muntele Athos, Grecia;

Pe locul 10 se află Mănăstirea Panagia Hozoviotissa din Amorgos, Grecia;

Iar pe locul 14 se află Mănăstirea Ostrog din Muntenegru.

www.doxologia.ro