Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:34, marți, 10 iunie, 2014

Mănăstirea patriarhală ortodoxă “Sfântul Gheorghe” din Cairo va fi resfinţită

Mănăstirea greco-ortodoxă „Sfântul Gheorghe” din Cairo este unul dintre monumentele cele mai reprezentative ale ortodoxiei africane şi un simbol cultural al capitalei Egiptului.

Ea a fost restaurată de către o echipă de specialişti egipteni. Mănăstirea este o rotondă unică în Orientul Mijlociu, proiectul restaurării fiind realizat cu binecuvântarea Patriarhului Alexandriei și al Întregii Africi, Teodor al II-lea.

Conform edițiilor de știri în limba greacă, deschiderea oficială a mănăstirii este pregătită să aibă loc în prezența unor personalităţi spirituale ale Bisericii Ortodoxe și a anumitor lideri de state.

Deschiderea va avea loc în lunile următoare, deși o anumită dată nu a fost programată, încă.

„Renovarea complexului vechii Bazilici și Mănăstirii Patriarhale „Sfântul Gheorghe” din Vechiul Cairo, care este un altar pan-ortodox și universal de mare importanță religioasă și spirituală, este punctul culminant al multiplelor activități de renovare”, se arată într-un raport al Patriarhiei Alexandriei.

www.doxologia.ro