20:19, miercuri, 29 aprilie, 2015

Mâna dreaptă a Sfântului Gheorghe, adusă din Athos în Rusia

Mâna Dreaptă a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe Purtătorul de Biruinţă a fost adusă în Mitropolia de Iaroslavl.

Cu binecuvântarea Patriarhului Moscovei și al Întregii Rusii, Kirill, și prin decizia Sfântului Muntele Athos, cu sprijinul Fundației Prințul Vladimir, în perioada 24 aprilie-25 iunie 2015, în Rusia, se va afla mâna dreaptă a Sfântului Gheorghe, adusă din Mănăstirea Xenofon.

Sfintele moaşte sunt însoțite de o delegație condusă de starețul Arhimandrit Alexei.

Racla a fost dusă la Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Yaroslav, pe 24 aprilie. În aceeași zi, aceasta a fost mutată în Mănăstirea Tolga Vvedensky, unde a rămas în zilele de 25 și 26 aprilie.

În 27 şi 28 aprilie, racla a poposit în Catedrala Schimbarea la Faţă din Rybinsk, iar în perioada 29 aprilie – 5 mai, se va afla în Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Yaroslavl.

www.lonews.ro