0:03, joi, 22 octombrie, 2015

„Mai sunt printre noi oameni ai lui Dumnezeu” – tema conferinţei desfăşurate în Gimnaziul Căpriana

IMG_0542

Din acest an de studii în şcoala din satul Căpriana, r. Străşeni a fost solicitat în calitate de profesor la disciplina Religie preotul locului Alexei Pazurati.

Astfel, câteva clase primare şi gimnaziale urmează această disciplină opţională.

La iniţiativa părintelui Alexei şi a dnei director Nina Scutaru, s-a organizat un seminar tematic: „Mai sunt printre noi oameni ai lui Dumnezeu”. Invitaţi: prot. Octavian Moşin şi Mihail Bortă.

De rând cu elevii, la eveniment au fost prezenţi câţiva profesori şi părinţi.

În discursul său, părintele Octavian Moşin s-a referit la necesitatea parcurgerii drumului de la individ la personalitate, de la chip la asemănarea cu Dumnezeu, încercând să arate că fiecare este chemat la desăvârşire.

Au fost evocate personalităţi autohtone, care prin credinţă şi muncă s-au remarcat în spaţiul nostru, fiind prezentaţi şi slujitori care au contribuit la prosperarea neamului şi a Bisericii.

Cei prezenţi au fost îndemnaţi spre o viaţă înduhovnicită şi cu alese roade.

Dna N. Scutaru şi părintele A. Pazurati s-au axat pe aspecte morale în comportamentul elevilor şi au declarat că astfel de întruniri vor fi sistematice.