14:40, vineri, 25 ianuarie, 2013

Maestrului Nicolae Botgros la şase decenii de viaţă

Pentru unii viaţa e cântec. Nicolae Botgros este asociat cu sunetul melodios al unei vioare. Când cineva este văzut cu vioara şi probabil cel care vrea să mânuiască acest fin instrument este cu gândul la marele maestru.

Spunem aceste vorbe nu spre mândrie, dar din suflet, drept apreciere şi recunoştinţă pentru truda depusă spre cultivarea şi propovăduirea frumosului.

Fiecare se naşte cu un dar. Darul Dumneavoastră, dragă maestre, este de a mângâia inima prin vibraţiile vioarei. Una este să cânţi, alta să aduni lăutari şi să menţii o orchestră.

În cele şase decenii numele Botgros a ajuns a fi cunoscut în întreaga lume. Fie ca acesta să se înscrie, prin truda pe care o depuneți, în Împărăţia Cerurilor.

Vă dorim multă sănătate, inspiraţie şi bucurii din tot ceea ce faceţi zi de zi.

Bunul Dumnezeu să Vă binecuvânteze în activităţile bineplăcute Lui.

În același timp, Vă aducem la cunoștință binecuvântarea noastră de a fi decorat din partea Bisericii cu înalta distincție – Ordinul ”Sf. Ștefan cel Mare”, gradul II.

Cu deosebit respect,

+VLADIMIR