Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 21 februarie, 2013

Liturghie istorică în biserica Seminarului Ortodox din New York

Episcopul Petru de Cleveland a oficiat o Sfântă Liturghie istorică în Biserica Sfinţii Trei Ierarhi, a Seminarului Sfântul Vladimir, din New York. Aceasta a fost prima Sfântă Liturghie oficiată în Seminarul Sfântul Vladimir, de către un episcop al Bisericii Ortodoxe Ruse din afară Rusiei (ROCOR). Corul a oferit răspunsurile prin imnuri slave, cântate în limba engleză. Decanul Seminarului, Pr. Dr. John Behr remarcă: „această Liturghie nu ar fi fost posibilă cu cinci ani în urmă”, referindu-se bineînţeles la perioada de dinaintea restaurării legăturii canonice dintre ROCOR și Biserica Ortodoxă Rusa, din 17 mai 2007. Vizita Episcopului Petru a coincis cu Duminica lui Zaheu (c.Iul.).

www.lacasuriortodoxe.ro