Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 9 decembrie, 2014

Liturghie comună, săvârşită de liderii Bisericilor Ortodoxe din America şi Rusia

În ziua de 4 decembrie 2014, la Sărbătoarea Intrării Maicii Domnului în Biserica (C.Iul.), Patriarhul Kirill al Moscovei și al Întregii Rusii a oficiat Sfânta Liturghie, împreună cu Mitropolitul Tihon al Întregii Americi și al Canadei, din Biserica Ortodoxa a Americii – aflat într-o vizită în Rusia – și cu alţi arhierei, în Catedrala Patriarhala istorica, din secolul al XV-lea, a Adormirii Maicii Domnului, din Kremlin.

A doua zi a fost marcată de aniversarea a 97 de ani de la întronizarea Sfântului Tihon al Moscovei, care a avut loc în aceeași catedrală. Sfântul Tihon a slujit ca episcop, iar mai târziu ca Arhiepiscop al Americii de Nord (1897-1907).

www.lonews.ro