20:19, sâmbătă, 20 octombrie, 2018

Liturghie arhierească în parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din s. Trifăuți, r. Soroca

Sâmbătă, 20 octombrie 2018, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul episcop Ioan al Sorocii a slujit Sfânta Liturghie în biserica „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Trifăuți, raionul Soroca. Biserica a fost sfințită după lucrările de reparație.

Alături de ierarh la această slujbă au participat protoiereul mitrofor Nicolae CRAVEȚ, protopop și secretar al Vicariatului de Soroca, preoți și credincioși veniți la sărbătoare.

Pentru slujirea pilduitoare și străduitoare, părintele paroh, prot. Boris NARTEA a fost decorat, cu binecuvântarea ÎntâistătătoruluiBisericii Ortodoxe din Moldova, cu dreptul de a purta Crucea cu pietre scumpe.

La sfârșitul Liturghiei episcopul Ioan i-a felicitat pe creștinii din localitate cu prilejul sfințirii sfântului locaș, dorindu-le mult ajutor și râvnă în lucrarea de cunoaștere a lui Dumnezeu și de împlinire a voii Lui.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/