20:01, marți, 6 noiembrie, 2018

Liturghie arhierească în mănăstirea „Icoana Maicii Domnului „Bucuria tuturor scârbiților” ” din Inundeni, Soroca

La data de 6 noiembrie curent, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul episcop Ioan al Sorocii a slujit la mănăstirea cu hramul în cinstea Icoanei Maicii Domnului „Bucuria tuturor scârbiților” din satul Inundeni, raionul Soroca.

În fiecare an la data de 6 noiembrie este sărbătorită această icoană a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

Alături de episcopul vicar s-au rugat arhimandritul ADRIAN (Baciu), starețul mănăstirii Saharna, arhimandritul SERGHIE (Benzari), starețul mănăstirii Inundeni, preoți și credincioși veniți la sărbătoare.

După încheierea Sfintei Liturghii arhiereul s-a adresat celor prezenți cu un cuvânt de învățătură.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/