11:27, joi, 22 martie, 2018

Liturghia Darurilor înainte sfinţite la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

Joi, 22 martie, Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” și-a deschis larg ușile pentru numeroșii creștini veniți la Liturghia Darurilor înainte sfinţite, săvârșită cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, de către PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan.

Biserica a aşezat spre întărirea credincioşilor în drumul spre Înviere aceste zile de împărtăşire la Liturghia Darurilor mai-înainte sfinţite.

La finalul Sfintei Liturghii, PS Ioan a împărtășit credincioşii cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Iisus Hristos.

Liturghia Darurilor înainte sfinţite este cea de-a treia Liturghie a Bisericii Ortodoxe şi se poate oficia de luni până vineri în Postul Mare, cu excepţia zilelor aliturgice, luni şi marţi din prima săptămână şi vineri în Săptămâna Patimilor, când nu se săvârşeşte nici o Liturghie din cele trei ale cultului creştin ortodox.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media