9:23, sâmbătă, 12 mai, 2012

Libia: Atentat asupra unui preot ortodox

Arhimandritul Ioakim Vasilakou, reprezentant al Bisericii Ortodoxe a Alexandriei în Libia, a fost ţinta unei rafale de mitralieră, în curtea Bisericii Sfântul Gheorghe Purtătorul de Biruinţă din Tripoli.

Înpuşcăturile s-au tras de pe o clădire apropiată, informează centrul ştiinţific şi ecclesial Orthodox Encyclopedia, sâmbătă 12 mai.  Părintele Ioakim nu a fost rănit.

Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe este formată din creştini ortodocşi greci şi ruşi care lucrează în Libia.

Ambasadele Greciei şi a Ciprului în Libia au trimis un protest guvernului libian, cerând o anchetă fermă asupra acestui atentat. De asemenea, Ambasada Greciei a cerut guvernului să asigure Bisericii Ortodoxe trupe de securitate, pentru a evita pe viitor asemenea incidente nefericite.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

Sursa: http://theorthodoxchurch.info