12:16, marți, 3 decembrie, 2013

Lemnul Sfintei Cruci din Ierusilim a sosit la Londra

Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, un fragment al Sfintei Cruci a Domnului nostru a ajuns la Catedrala Adormirii Maicii Domnului din Londra. Este prima dată în istoria Marii Britanii când acest odor sfânt din Ierusalim este adus la Londra.

Sâmbătă, 30 noiembrie 2013, un fragment al Sfintei Cruci a Domnului nostru, a ajuns la Catedrala Adormirii Maicii Domnului din Londra. Este prima dată în istoria Marii Britanii când acest odor sfânt din Ierusalim este adus la Londra.

După întâmpinarea solemnă, Cinstitul Lemn al Sfintei Cruci a fost așezat în Catedrală, unde s-au săvârșit rugăciuni în cinstea Sfintei Cruci.

Luni, 2 decembrie, se vor săvârși rugăciuni și slujba Parastasului cu ocazia împlinirii a 400 de ani de la începuturile domniei Dinastiei imperiale ruse a Romanovilor.

Apoi, fragmentul din Crucea Dătătoare de Viață a Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos va fi purtată în procesiune prin trei parohii ortodoxe: Manchester, Liverpool, și Oxford, după care va reveni în capitală.

www.doxologia.ro