16:12, vineri, 23 octombrie, 2015

Lecturile Paisiene la cea de-a patra ediție

7

La 23 octombrie 2015, în incinta Academiei de Studii Economice din Moldova și-a desfășurat lucrările Conferința internațională teologico-practică „Revenirea la tradiția teologică patristică în viața și scrierile Sfîntului Paisie Velicikovski.”

Din partea Mitropoliei la eveniment a participat PS IOAN, Episcop de Soroca, Vicar Mitropolitan, care a transmis tuturor participanților mesajul de binecuvîntare și salut al Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove.

La acest eveniment au venit oaspeți din România, Rusia, Germania, etc., totodată luînd parte preoți, monahi, cercetători, studenți și din Republica Moldova, care au abordat diverse tematici teologice, istorice și bisericești.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/