Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:41, joi, 20 februarie, 2014

Lavra Kiev-Pecersk se roagă pentru odihna veşnică a celor răposaţi şi împăcăre şi păce în Ucraina

Data de 20 februarie a fost declarată zi de doliu pe tot teritoriul Ucrainei în legătură cu  numeroasele victime ale violenţelor din țară.

După Sfânta Liturghie obştea Lavrei Pecerska a săvârşit în biserica Zămislirii Sfintei Ana panihida, aducund rugăciuni pentru cei căzuţi în confruntările violente. Slujba pomenirii s-a săvârşit deasemenea şi după o liturghie târzie de la Catedrala Adormirii Prea Sfintei Născătoare.  Pe parcursul întregii perioade a confruntărilor din Ucraina la Lavra Kiev-Pechersk se aduc în continuu rugăciuni pentru împăcare şi pace.

Conform www.ortodox.md