17:27, miercuri, 29 noiembrie, 2017

La Moscova și-a început lucrările Soborul Arhieresc

Miercuri, 29 noiembrie 2017, la Moscova și-a început lucrările Soborul Arhieresc dedicat aniversării a 100 de ani de la Sinodul Local al Bisericii Ortodoxe Ruse din 1917-1918 şi restabilirii Patriarhatului în Biserica Ortodoxă Rusă.

Evenimentul se desfășoară în Sala soboarelor bisericești a Catedralei „Hristos Mântuitorul” din Moscova, sub preşedinţia Preafericitului Părinte Chiril, Patriarhul Moscovei şi al întregii Rusii, în perioada 29 noiembrie – 4 decembrie 2017.

Pentru a marca acest eveniment, au fost adresate invitaţii tuturor Întâistătătorilor de Biserici Ortodoxe Autocefale.

Din partea Bisericii Ortodoxe din Moldova la Soborul Arhieresc participă întreg Episcopatul Bisericii noastre în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove.

În deschiderea lucrărilor Soborului, Preafericitul Părinte Patriarh Chiril a prezentat un raport în fața membrilor Soborului Arhieresc al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Luni, 4 decembrie 2017, când se aniversează 100 de ani de la întronizarea Sfântului Tihon, primul patriarh rus după anul 1700 când împăratul Petru cel Mare a reformat Biserica Ortodoxă Rusă, reprezentanţii Bisericilor Ortodoxe locale vor concelebra Sfânta Liturghie.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media, cu referire la http://www.patriarchia.ru/