12:13, miercuri, 14 decembrie, 2016

La Moscova şi-a desfăşurat lucrările Adunarea Sectorului Sinodal Mănăstiri şi Viaţă Monahală a Patriarhiei Ruse

Miercuri, 14 decembrie, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe din Moldova, în următoarea componență:

Arhimandritul Nectarie (Herman), Starețul mănăstirii „Sf. Cneaz Vladimir” din Horești, Arhimandritul Kiril (Braguţa), Stareţul mănăstirii „Înălţarea Domnului”, din Hîrjauca şi Egumenul Luca (Lozovanu) din cadrul Episcopiei de Cahul şi Comrat, au participat la Adunarea Sectorului Sinodal Mănăstiri şi Viaţă Monahală a Patriarhiei Ruse, ce s-au desfășurat în sala de şedinţe a Academiei Teologice din orașul Moscova.

La acestă întrunire au fost prezenți 119 delegaţi din Rusia, Ucraina, Belarus, Moldova, Grecia, Bulgaria, etc.

Întrunirea a fost prezidată de către Arhiepiscopul de Serghiev Posad Teognost, preşedinte al Sectorului Sinodal Mănăstiri şi Viaţă Monahală a BORu.

În cadrul şedinţei au fost abordate întrebări din actualitatea vieții monahale, iar o serie de participanţi au venit cu comunicări tematice.

cu referire la http://monasterium.ru/