8:15, miercuri, 30 mai, 2012

La Madrid a avut loc al VI-lea Congres Mondial al Familiilor

La Madrid, între 25-27 mai, a avut loc al VI-lea Congres Mondial al Familiilor – cea mai reprezentativă asociaţie internaţională al susţinătorilor valorilor tradiţionale ale familiei şi vieţii. Aproape trei mii de oameni au discutat probleme actuale cu care se confruntă familia.

Susţinătorii mişcării, de 40 de ani ale existenţii sale se opun avortului, căsătoriilor între persoanele de acelaşi sex, eutanasiei, clonării umane, legalizării de droguri, etc.

Preşedinte al comitetului de organizare Ignacio Arsuaga a menţionat în discursul său de la deschiderea Congresului, că nu nu doar economia şi politica în diferite ţări trec astăzi printr-o perioadă de criză, dar, de asemenea, şi conceptul tradiţional al familiei.

Participanţi la congres au discutat deasemenea despre ceea ce este de făcut,  pentru o mai bună lucrare a apărării familiei, mai ales că în prezent, legislaţia pro-homosexuală care legiferează „căsătoriile” între persoane de acelaşi sex face ravagii în Statele Unite şi alte ţări.

site sursă www.pravmir.ru

traducere www.ortodoxia.md