10:14, marți, 21 august, 2012

La Iujno-Sahalinsk au fost profanate două biserici ortodoxe

În noaptea spre 19 august, au fost pângărite două biserici ortodoxe din Iujno-Sahalinsk: Catedrala „Învierea Domnului” și biserica „Sfântul ierarh Inokentie al Moscovei”. Persoane necunocute au făcut inscripții și simbolici sataniste pe pereții bisericilor, informează pagina oficială a Eparhiei.

„Am primit vestea despre vandalism cu multă tristețe și durere din cauza bolii morale și spirituale, care persistă în prezent în societatea noastră. Acțiunile blasfemiatoare ne vorbesc, din păcate, despre faptul că în prezent sunt atacate valorile noastre fundamentale: spirituale și morale, sunt atacate bazele societății noastre. Desigur, imi pare rau pentru acești oameni și pentru ceea ce fac. Sunt sigur că ei nu știu ce fac. Să dea Dumnezeu ca ei să se pocăiască și să-și dea seama că nu pot răsturna barca, în carel se află toată populația globului pământesc, „- a declarat episcopul de Sahalin și Kurile Tihon.

www.patriarhia.ru