19:33, vineri, 22 aprilie, 2016

La Ialoveni a avut loc conferința cu genericul „Mergând spre Înviere”

IMG_2782

Vineri, 22 aprilie, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, în Sala mare de ședinte din incinta Consiliului raional Ialoveni a avut loc conferința cu genericul „Mergând spre Înviere” având drept invitați de onoare pe Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove și Dl. Conf. univ. dr. Vasile Timiș, de la Facultatea de Psihologie și Științele Educației Universitatea Babeș-Bolyai Cluj Napoca, România.

La conferinţa desfășurată în contextul Săptămânii Tineretului Ortodox au participat profesori, slujitori, părinţi, precum și numeroși elevi veniți să se familiarizeze cu valorile credinței.

Evenimentul a fost deschis de către Dl. Conf. univ. dr. Vasile Timiș care a venit cu un discurs despre roadele duhovnicești ale postului, care ţinut aşa cum se cuvine aduce preacurate roade duhovniceşti, foarte preţioase şi folositoare omului.

Cu un cuvânt duhovnicesc a urmat Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, care a venit cu un apel către tineri spre o trăire creștină autentică. În contextul în care generația crescută în perioada sovietică este destul de rece în ale credinței, s-a produs o ruptură în perpetuarea tradițiilor creștine, o ruptură care are drept urmare degradarea valorilor, incapacitatea de a înțelege ce se petrece în Biserică, care este rolul acesteia, cine este cu adevărat Hristos.

În cadrul întrunirii s-a mai vorbit despre moralitate şi religiozitate, problema răului şi binelui, viaţa tânărului ortodox în societatea contemporană etc. Elevilor li s-a vorbit și despre Mișcarea Tineretului Ortodox, care este apolitică și nu are alt scop, decât cel de a uni tinerii pentru a ajunge la adevărata normalitatea – comuniunea cu Dumnezeu și cu semenii.

Prot. mitr. Octavian Moșin, Președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret a vorbit tinerilor despre Săptămâna Tineretului Ortodox, care conform unei tradiții încetățenite în mediul ortodox din Republica Moldova, se desfășoară de mai mulți ani în săptămâna a șasea din Postul Mare.

Spre final PS Episcop Ioan a răspuns cu multă deschidere la întrebările și frământările tinerilor legate de credință și trăire duhovnicească, pe chipurile tinerilor citindu-se bucuria de a cunoaște Cuvântul Domnului.

Protopopul de Ialoveni, Prot. mitr. Anatolie Stefanov a mulțumit înalților oaspeți pentru dragostea de împărtăși împreună clipe ziditoare de suflet cu tinerele vlăstare din Ialoveni, or ce poate fi mai de folos pentru tineret decât o comunicare pe viu cu slujitorii Altarului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media