0:26, miercuri, 12 august, 2015

La Drochia a avut loc un seminar cu tematica Sf. Taină a Botezului

SAM_6139

Recent, în incinta Liceului Teoretic B.P. Hasdeu din or. Drochia a avut loc un seminar cu tematica  Sf. Taină a Botezului.

La această discuție au participat atît preoți din protopopiatul Drochia cît și clerici invitați din alte protopopiate.

În cadrul seminarului au fost puse în discuție mai multe aspecte legate de tema botezului creștin care este prima taină fundamentală a Bisericii Ortodoxe. Prin botez fiecare credincios devenind membru al trupului tainic al lui Hristos.

Participanții la seminar au primit răspuns la următoarele întrebări: 1. Ce trebuie să știm despre Sf. Botez. 2. Cine poate primi Sf. Botez. 3. Cine nu are dreptul să primească botezul otodox. 4. Ce trebuie să facă creștinul dacă nu este preot în apropiere și copilul riscă să moară nebotezat. 5. îndatoriile nașilor de botez . 6. Punerea numelui și importanța numelui de botez.

În încheiere părintele protopop prot. Pavel Vuluță a menționat despre necesitatea acestor întîlniri pentru preoți, cît și penru catehizarea credincioșilor.

Urmatorul seminar se va desfășura în luna septembrie și va avea drept subiect Taina sfintei Cununii.

A consemnat Prot. Gheorghe Cojocari,

responsabil de biroul de presă a Protopopiatului Drochia