17:45, luni, 18 iulie, 2016

La Cricova a fost sfințită prima piatră la temelia unei noi biserici

În or. Cricova a fost sfințită prima piatră la temelia unei noi biserici cu hramul în cinstea „Sf. Preacuviosului Alexandru de Svir””.

Serviciul divin a fost oficiat cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, de către PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, alături de care s-au rugat secretarul mitropolitan, Prot. mitr. Vadim Cheibaș și Prot. Andrei Percic.

La eveniment au fost prezenți ctitori și numeroși credincioși membri ai noii comunități ortodoxe „Sf. Alexandru de Svir”.

La final, Vlădica Ioan a încurajat această frumoasă inițiativă, de a înălța un nou sfânt lăcaș la Cricova.

La rândul său, părintele Andrei Percic a adresat Episcopului vicar sincere mulţumiri din partea sa personal, dar şi din partea întregii comunităţi pentru sfatul cel bun în munca de zidire a viitoarei biserici, nădăjduind că şi mai departe Preasfinţia Sa se va ruga pentru izbânda lucrărilor demarate.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/