Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

21:01, sâmbătă, 28 martie, 2015

La Catedrala Mitropolitană a fost săvârșită slujba privegherii

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, în seara din ajunul celei de a V-a Duminici a Postului Mare (a Sfintei Maria Egipteanca), Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, a oficiat slujba privegherii în incinta Catedralei Centrale din Chișinău, având alături preoții și slujitorii sfântului lăcaș.

După cum este potrivit pentru această perioadă marcată de Postul Paștelui, la slujbă au participat foarte mulți enoriași, care urmează cu sfințenie regulile de asceză, întărindu-se prin rugăciuni fierbinți către Bunul Dumnezeu.

Credincioșii au fost îndemnați să se pregătească duhovnicește și cu luare aminte pentru a întâmpina sfânta duminică și să vină la Biserică pentru a se închina după cuviință Domnului și Dumnezeului nostru Iisus Hristos.

La final, Vlădica Ioan a miruit credincioșii, binecuvântându-i spre toate faptele cele folositoare mântuirii sufletelor.