12:03, vineri, 27 martie, 2015

La Academia de Teologie Ortodoxă din Moldova va avea loc conferinţa „Locul şi sensul Icoanei în Biserica Ortodoxă”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, Rector al ATOM, la data de 1 aprilie a.c., în incinta Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova, va avea loc conferința cu tema: „Locul și sensul Icoanei în Biserica Ortodoxă”

Vor conferenţia:

Prot. Mitr. Emanuil Brihuneţ, Președinte al Departamentului Mitropolitan Construcţii, Restaurări şi Picturi.

Diac. Conf. univ. Dr. Vasile Demciuc, Profesor al Universităţii Ştefan cel Mare, Suceava, România.

Cu acesat prilej, va fi organizată și o expoziție de peste 100 de icoane de epocă, puse cu amabilitate la dispoziţia noastră de către Domnul Petru Costin, Colonel al Serviciului Vamal al Republicii Moldova.

Aşteptăm cu drag toţi doritorii, inclusiv Stareţii şi Stareţele de Mănăstiri şi Prtopopii.