Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:05, marți, 22 iulie, 2014

Kârgâzstanul refuză înregistrarea unui episcop ortodox

Comisia de Stat pentru Culte din Kârgâzstan (SCRA) a refuzat, în aceste zile, înregistrarea ca misionar a Episcopului Feodosy, capul Bisericii Ortodoxe Ruse din Kârgâzstan, conform unei informaţii a Forum 18 News Service. Islamul este religia dominantă în Kyrgyzstan: 80% din popoluaţie este musulmană, 17% ortodocşi ruşi şi 3% alte religii.

Conform Legii Religiei, aceasta îl împiedică să lucreze ca oficiant religios în Kârgâzstan. „I se interzice să fie episcop” a declarat purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe, Yuliya Farbshteyn, pentru Forum 18.

SCRA susține că episcopului i s-a refuzat înregistrarea, întrucât „amenință securitatea publică din Kârgâzstan și seamănă discordie religioasă în rândul populației”.

SCRA susține, de asemenea, că înregistrarea i-a fost refuzată de Departamentul Anti-Terorism al Ministerului de Interne. Acest Departament, cu toate acestea, a declarat pentru Forum 18 că nu are „nimic împotriva Bisericii sau a episcopului”.

www.lonews.ro