9:53, luni, 20 iulie, 2015

Izvor ortodox profanat de vandali neo-nazişti, în apropierea unei mănăstiri

Pentru a treia oară, persoane neidentificate au vandalizat construcţia din jurul unui izvor ortodox din Lipetsk, în Rusia, situat în apropiere de Mănăstirea Adormirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, conform unui raport al Mitropoliei locale.

Atăcătorii au ars un vestibul din lemn şi au dărâmat crucea. În plus, aceştia au inscripţionat pereţii din apropierea izvorului, indicând faptul că ei aparțin unei organizații neo-naziste.

În jur de 20 de icoane ortodoxe au fost arse în vestibulul de lemn. Potrivit unuia dintre credincioşi, în ultimele luni, mai multe persoane neidentificate au distrus câteva icoane ale Mântuitorului, Maicii Domnului și sfinților, de la izvor.

Acesta este deja al treia atac asupra izvorului. În 2013, atăcătorii au rupt crucea şi au distrus icoanele.

În luna decembrie a anului trecut, ei au distrus iconostasul și l-au aruncat în apă.

Izvorul Sfinţit, numit după Maica Domnului, „Izvor dătător de viaţă”, este venerat și iubit de mulți credincioși ortodocși care vin aici să ia apă și să se scufunde în apă.

Izvorul şi zona din jur au fost amenajate la inițiativa publică și prin donațiile private ale credincioșilor.