18:37, sâmbătă, 29 septembrie, 2018

ÎPS Părinte Mitropolit Vladimir a participat la Slujba praznicală prilejuită de cea de a 80-a aniversare a ÎPS Părinte Agafanghel, Mitropolit de Odesa și Ismail

Sâmbătă, 29 septembrie 2018, în ziua pomenirii Sfântului Cuvios Cucșa al Odesei, numeroși ierari, cler și credincioși au înălțat rugăciuni la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, ce a avut loc în mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Odesa, Ucraina.

Slujba praznicală a fost oficiată de Preafericitul Teodor al II-lea, Patriarhul Alexandriei și al Întregii Africi și Preafericitul Părinte Onufrie, Mitropolitul Kievului și al întregii Ucraine

Alături de Întâistătători au liturghisit Înaltpreasfințitul Părinte Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, Înaltpreasfințitul Părinte Agafanghel, Mitropolit de Odesa și Ismail, Preasfințitul Părinte Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, precum și alți numeroși ierarhi și preoți.

La finalul Sfintei Liturghii a urmat un Te-Deum la racla cu moaștele Sf. Cuvios Cucşa de la Odesa, după care ÎPS Mitropolit Onufrie a adresat un cuvânt de salut Preafericitului Patriarhul Teodor al II-lea, iar mai apoi l-a felicitat cordial pe omagiatul zilei – Înaltpreasfințitul Mitropolit Agafanghel.

Cu prilejul aniversării jubileului de 80 de ani, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova l-a decorat pe Înaltpreasfințitul Agafanghel cu înalta distincție – Ordinul mitropolitan „Sf. Irh. Gavriil Bănulescu-Bodoni”.

La rândul său, Vlădica Agafanghel al Odesei a mulțumit Preafericitul Teodor al II-lea, Patriarhul Alexandriei și al Întregii Africi și tuturor ierarhilor coliturghisitori și le-a oferit în dar câte o icoană cu chipul Sf. Cuvios Cucşa.

cu referire la http://eparhiya.od.ua/, http://episcopia-ungheni.md/