12:37, miercuri, 18 noiembrie, 2015

image-18-11-15-10-34-18

Astăzi, la reședința mitropolitană, ÎPS Mitropolit Vladimir s-a întâlnit cu un grup de jurnaliști de la IPNA Teleradio Moldova.

Salutând oaspeții, Mitropolitul le-a mulțumit reprezentanților mass-media pentru reflectarea corectă și obiectivă a activității Bisericii Ortodoxe din Moldova, exprimându-și speranța că și în continuare, se va păstra aceiași echidistanță și deontologie jurnalistică în ceea ce privește prezentarea realității bisericești către publicul larg.

În acest context, Vlădica Vladimir în semn de apreciere și recunoștință a oferit distincții jurnaliștilor prezenți:

– Dl Iulian Proca, la 40 de ani de viață și 20 de ani de activitate în domeniul jurnalismului religios a fost decorat cu ordinul „Meritul bisericesc, gr. III”.

– Dl Nicolae Becciu – medalia „Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt”.

– Dl Mihai Carteră – medalia „Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt”.

– Boris Bălan – medalia „Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt”.

– Aurelia Leorda-Paniș – „medalia Cuvioasa Parascheva”.

Ierarhul a mulţumit invitaților pentru dragostea şi râvna față de cele dumnezeieşti, dorindu-le noi realizări în domeniile în care activează.

La rândul lor, oaspeții au mulțumit Înalt Prea Sfinției Sale pentru decorațiile deosebite și cuvintele de apreciere, asigurându-L că şi de acum înainte vor sprijini Biserica, totodată mulțumind Arhiereului pentru apreciere, pentru grijă și pentru binecuvântare în toate lucrările bineplăcute Domnului.

Serviciul de presă al Mitropoliei