Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

20:52, marți, 28 octombrie, 2014

ÎPS Mitropolit Vladimir s-a întâlnit cu oaspeți aleși din Biserica Ortodoxă a Georgiei

IMG_0968

Astăzi, un grup de ierarhi ai Bisericii Ortodoxe din Georgia, compus din Înaltpreasfințiții Dimitrie, Gherasim, Petru și David, au întreprins o vizită frățească la Palatul Mitropolitan, unde au fost primiți călduros de către ÎPS Mitropolit Vladimir.

Cu acest frumos prilej, Întâistătătorul le-a urat bun venit distinșilor oaspeți în curpinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova, menționând rolul acestei întâlniri în menținerea și dezvoltarea frumoaselor relații de prietenie care există între cele două popoare și Biserici.

La rândul lor, oaspeții au mulțumit Întâistătătorului pentru primirea călduroasă, subliniind că poporul Moldovei se poate numi ospitalier și binecredincios, or despre aceste calități vorbesc faptele și frumoasele tradiții naționale.

În contextul atmosferei cordiale, interlocutorii au făcut schimb de cadouri de o neprețuită valoare duhovnicească.