21:33, marți, 30 decembrie, 2014

ÎPS Mitropolit Vladimir s-a întâlnit cu Ambasadorul Federației Ruse în Republica Moldova, Excelența Sa, Domnul Farit Muhametșin

În ajunul Sărbătorii Nașterii Domnului, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a primit vizita Ambasadorului Federației Ruse în Republica Moldova, Excelenței Sale, Domnului Farit Muhametșin.

În cadrul vizitei, Domnul Muhametșin i-a vorbit Mitropolitului despre activitățile caritabile ale Ambasadei Ruse, prilejuite de Crăciun, de care au beneficiat mai mulți copii din familii socialmente vulnerabile, din întreaga țară.

Totodată, interlocutorii au discutat despre cele mai importante subiecte ce țin de dezvoltarea relațiilor între cele două popoare ortodoxe, căzând de acord asupra realizarea mai multor acțiuni comune în anul care vine, pentru realizarea acestui scop.

Cu prilejul frumoasei întâlniri, Vlădica Vladimir i-a mulțumit Excelenței Sale pentru vizită și pentru cuvintele călduroase, urându-i succes în actvitatea diplomatică la început de nou an.