Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

joi, 22 octombrie, 2015

ÎPS Mitropolit Vladimir participă la lucrările Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Astăzi, la Mănăstirea Danilov din Moscova îşi desfăşoară lucrările Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse, prezidată de către Preafericirea Sa, Patriarhul Kiril, la care a participat în calitate de membru permanent şi Înalt Prea Sfinţitul Vladimir, Mitropolit al Chişinăului şi al Întregii Moldove.

În cadrul întrunirii, Patriarhul a prezentat un raport referitor la vizitele canonice din ultima perioadă, relaţiile cu Bisericile Ortodoxe-surori, activităţile cultural-spirituale, precum şi situaţia creştinilor ortodocşi din zonele de conflict ale Orientului.

Asupra hotărârilor luate în cadrul şedinţei de astăzi a Sfântului Sinod, vom reveni pe parcurs.