Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:57, luni, 22 aprilie, 2013

ÎPS Mitropolit Vladimir al liturghisit la Catedrala “Naşterea Domnului” din capitală

În această duminică, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, dimpreună cu slujitorii Catedralei Mitropolitane din Chişinău, a săvârşit Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie în prezenţa unui număr impunător de credincioşi veniţi să încline frunţile în rugăciune către Hristos.

În timpul slujbei, Vlădica Vladimir dimpreună cu preoţii şi poporul s-au rugat cu smerenie şi pietate Domnului pentru a primi putere şi răbdare spre a petrece Sfântul şi Marele Post în curăţie şi linişte sufletească.

În timpul ecteniei morţeşti, întreaga adunare drept-măritoare s-a rugat pentru nou-adormitul rob al lui Dumnezeu Vasile şi roaba lui Dumnezeu Vera – părinţii ÎPS Mitropolit Vladimir.

După Liturghie enoriaşii au primit sfaturi şi îndemnuri de pregătire duhovnicească minuţioasă pentru întâmpinarea luminosulu praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos şi au luat binecuvântare arhierească.