22:40, duminică, 1 mai, 2016

ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit slujba Vecerniei

_MG_3959

În seara Duminicii Sfintelor Paști, ÎPS Mitropolit Vladimir, înconjurat de un numeros sobor preoțesc, a oficiat la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău slujba Vecerniei.

În timpul serviciului divin, mai mulți slujitori au fost decorați de către Întâistătător pentru munca depusă spre binele și propășirea Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Felicitând pe toți cei prezenți cu prilejul Sărbătorii Împărătești a Învierii Domnului, Vlădica Vladimir a urat tuturor ca această sărbătoare să aducă armonie între semeni, pentru ca tot poporul binecredincios să se învrednicească de jertfa Mântuitorului de pe Cruce și să se bucure de Învierea dătătoare de mântuire.

La final, Vlădica Vladimir a adus daruri alese copilașilor prezenți la serviciul divin, după care a dat binecuvântare arhierească drept-măritorilor enoriași.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media