23:12, sâmbătă, 9 iunie, 2018

ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sf.Treime„ din oraşul Fidenza, Italia

În perioada 5-12 iunie 2018, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir efectuează o vizită pastoral-misionară în nordul Italiei, cu prilejul aniversării a 15 ani de la întemeierea comunității moldovenești din orașul Fidenza, Italia.

Sâmbătă, 9 iunie 2018, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica cu hramul „Sf.Treime„ din oraşul Fidenza.

La slujba arhierească a participat un impunător sobor de preoți misionari, dar și numeroși credincioși, cetățeni moldoveni care trăiesc și lucrează în acest oraș din nordul Italiei.

Evenimentul a fost onorat cu prezența Ambasadorului Extraordinar şi Plenipotenţiar al Republicii Moldova în Republica Italiană, Stela Stângaci și Consulul General al RM în Italia, Serghei Goncearenco.

În timpul Sfintei Liturghii, întreaga adunare binecredincioasă, a înălțat rugăciuni de laudă și de mulțumire către Bunul Dumnezeu care, cu mărinimie a învredincit clerul și enoriașii din această comunitate să ajungă cu bine pentru a celebra 15 ani de la deschidera parohiei.

La Vohodul mic, părintele-paroh Prot. mitr. Veniamin Onu a fost decorat cu Ordinul „Sf. Ierarh Gavriil Bănulescu Bodoni”, de gr. III.

Pentru munca depusă spre binele și propășirea Bisericii Ortodoxe, Prot. Serghei Cornea, clericul sf. lăcaș a primit binecuvântarea Mitropolitului de a purta mitra, iar, Prot. mitr. Alexei Loghin a fost binecuvântat de a sluji Sfânta Liturghie cu Ușile Împărătești deschise până la Heruvic.

După Serviciul divin a urmat un Tedeum, pentru sănătatea trupească și sufletească a ctitorilor și enoriașilor.

Vorbind celor prezenți, Vlădica Vladimir a adresat călduroase cuvinte de felicitare cu prilejul acestui important eveniment, dând aprecieri deosebite muncii jertfelnice și realizărilor părintelui Veniamin Onu, cel care a deschis acest sf. lăcaș și a părintelui Serghei Cornea, pe tărâmul activității pastoral-misionare. În acest context, Înaltpreasfinția Sa și-a exprimat speranța că aceste eforturi prodigioase vor avea o îndelungată continuitate și vor fi un exemplu demn de urmat pentru toți cei care vor să slujească Domnului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media