16:09, duminică, 8 ianuarie, 2017

ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reşedinţa mitropolitană o ceată de colindători din protopopiatul de Criuleni şi Dubăsari

În după amiaza zilei de duminică, 08 ianuarie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reşedinţa mitropolitană o ceată de colindători din Protopopiatul de Criuleni şi Dubăsari.

Colindătorii, corul bisericesc din s. Măgdăceşti r. Criuleni, au intonat un buchet de colinde străbune cu un profund mesaj legat de sărbătoarea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos. Cu acest prilej, Protopopul de Criuleni şi Dubăsari, Prot. mitr. Teodor Pelin l-a felicitat pe Întâistătător cu sfintele sărbători de iarnă, dorindu-i multă sănătate şi alese bucurii duhovniceşti.

Înaltpreasfinţia Sa a mulţumit călduros colindătorilor, oferindu-le tradiţionalele daruri de Crăciun.

În mod deosebit, cu ocazia aniversării a 12 ani, Mitropolitul Vladimir l-a felicitat pe Serafim Pelin, feciorul mijlociu al părintelui Teodor. Aceasta a primit în dar din partea Arhipăstorului o Evanghelie pentru elevi şi un set de literatură duhovnicească.

La final, colindătorii au făgăduit, cu binecuvântarea Ierarhului, să revină şi la anul cu noi colinzi.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media