Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:09, luni, 16 iulie, 2018

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la sfințirea bisericii cu hramul în cinstea Icoanei Maicii Domnului „Feodorovskaya” la Mănăstirea „Sfinții Noii Mucenici și Mărturisitori ai Bisericii Ruse” din Alapaevsk

La 15 iulie Sanctitatea Sa Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Kiril a săvârșit rânduiala sfințirii mari a bisericii cu hramul în cinstea Icoanei Maicii Domnului „Feodorovskaya” la Mănăstirea de călugări „Sfinții Noii Mucenici și Mărturisitori ai Bisericii Ruse” din orașul Alapaevsk și a condus slujirea Dumnezeieștii Liturghii în lăcașul nou sfințit.

Așezământul monahal a fost ridicat alături de mina în care şi-au primit mucenicescul sfârşit Sfânta Cuvioasă Muceniță Elisaveta Feodorovna și monahia Varvara.

La slujba de sfințire, alături de SS Patriarhul Kiril a înălțat rugăciuni și ÎPS Mitropolit Vladimir.

Pentru mai multe detalii Vă rugăm să accesați:

http://www.patriarchia.ru/md/db/text/5238645.html