Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

22:09, duminică, 29 octombrie, 2017

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la serata solemnă dedicată aniversării a 50 ani de viață a PS Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni

În seara zilei de 29 octombrie 2017, ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la serata solemnă dedicată aniversării a 50 ani de viață a Preasfințitului Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, care s-a desfășurat în incinta Palatului de cultură din municipiul Ungheni.

La festivitate a luat parte soborul de ierarhi, preoți și numeroși credincioși, atât din Biserica noastră Ortodoxă, cât și de peste hotare, Prim-Președintele Republicii Moldova, Dl Mircea Snegur și reprezentanți ai autorităților publice locale.

În cadrul evenimentului, Mitropolitul Vladimir l-a decorat pe jubiliar cu înalta distincție bisericeasca Ordinul „Sf. Ierarh Petru Movilă”, gr. I, pentru munca jertfelnică spre binele și întru propășirea Bisericii, pe parcursul a unui sfert de secol.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media