23:07, vineri, 3 februarie, 2017

ÎPS Mitropolit Vladimir a discutat cu PS Petru, Episcop de Ungheni şi Nisporeni

Vineri, 3 februarie, Înâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova l-a primit în audienţă pe Preasfinţitul Petru, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, cu care a discutat mai multe aspecte ale vieţii Eparhiale, inclusiv referitoare la pregătirile pentru Postul premergător Praznicului Învierii Domnului.

Episcopul Petru a venit cu o amplă dare de seamă a activităților din anul precedent, primind îndemnurile şi sugestiile Mitropolitului pentru activitatea ulterioară.

Totodată, a fost schiţat planul de activitate a evenimentelor eduactiv-spirituale pentru şcolile din cadrul Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni, în perioada imediat următoare cu participarea nemijlocită a slujitorilor bisericeşti şi a profesorilor din instituţiile de învăţământ preuniversitar.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media