Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:44, marți, 4 iunie, 2013

ÎPS Mitropolit Vladimir a discutat cu Excelența Sa Domnul Oren David, Ambasador al Israelului în Republica Moldova

IMG_9737

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a primit astăzi vizita Execelenței Sale Domnului Oren David, Ambasador al Israelului în Republica Moldova, cu care a întreținut un dialog cordial.

În cadrul discuțiilor, Înalt Prea Sfinția Sa a mulțumit Domnului Ambasador pentru disponibilitatea autorităților israeliene în ceea ce privește facilitarea deplasării delegațiilor oficiale ale Mitropoliei Moldovei la cele mai importante evenimente creștine precum Învierea Domnului, dar și deschiderea față de numeroșii pelerini din țara noastră.

În continuare Vlădica Vladimir s-a interesat de relațiile dintre cele două popoare, urându-i Domnului David mult succes în activitatea Sa diplomatică.

La rândul său, Domnul Ambasador s-a arătat entuziasmat de ospitalitatea și frumusețea culturală a moldovenilor, a mulțumit Înalt Prea Sfinției Sale pentru frumoasa primire și a menționat că rămâne un mare admirator al poporului nostru.