Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

marți, 10 iulie, 2012

ÎPS Mitropolit Vladimir a discutat cu creştinii care protestează în faţa Palatului Republicii

Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir s-a întâlnit astăzi cu creştinii care de mai mult timp protestează în faţa Palatului Republicii împotriva modificărilor de lege menite să introducă evidenţa electronică obligatorie a populaţiei.

În dialogul său cu clericii şi mirenii aflaţi în preajma sediului provizoriu al Parlamentului RM, Întâistătătorul a reamintit că anterior a fost adresată o scrisoare oficială către speakerul legislativului, domnul Marian Lupu, prin care se solicită păstrarea formularelor vechi de evidenţă a populaţiei pentru cetăţenii care din motive religioase nu doresc înregistrarea electronică.

Totodată, Mitropolitul a menţionat că această chestiune rămâne şi în continuare pe agenda Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova şi a Comisiei Sinodale pentru probleme morale şi sociale pentru o cercetare minuţioasă spre elucidarea tuturor ambiguităţilor, astfel încât nici unui creştin să nu-i fie lezate careva libertăţi sau drepturi.