16:15, vineri, 16 septembrie, 2016

img_3122

Vineri, 16 septembrie, ÎPS Mitropolit Vladimir a decorat un grup de preoți care au contribuit benevol, la susținerea financiară a unui șir de proiecte pastoral-caritabile, realizate în ultima perioadă de către Direcția mitropolitană.

Astfel, Protopopul bisericilor din raioanele Criuleni și Dubăsari, Prot. mitr. Teodor Pelin s-a învrednicit de Medalia „Sf. Binecredincios „Ștefan cel Mare”; Prot. mitr. Nicolae Ciobanu – Medalia „Sf. Cuv. Paisie Velicicovschi”. Iereii Dumitru Darmancev și Ioan Manole – Medalia jubiliară „25 de ani de slujire arhipăstorească ai Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova.”

Mitropolitul a mulţumit preoților pentru această inițiativă și pentru bunăvoinţa şi eforturile lor, exprimându-şi speranţa că şi în continuare, cu acelaşi zel vor da dovadă de fapte bune şi binecuvântate.

Clericii, la rândul lor şi-au manifestat recunoştinţa faţă de Întâistătător pentru frumosul Său gest, asigurându-L că şi de acum înainte vor munci spre binele şi propășirea Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media