12:19, miercuri, 7 februarie, 2018

În dimineața zilei de miercuri, 7 februarie 2018, ÎPS Mitropolit Vladimir a decorat un grup de ctitori ai Bisericii Ortodoxe din Moldova din Protopopiatul Rîșcani.

La raportul Protopopului de Rîșcani, Prot. mitr. Veaceslav Ungureanu, Mitropolitul a decorat ctitorii cu distincții mitropolitane în semn de recunoștință pentru activitatea sârguincioasă spre binele și întru mărirea Bisericii Ortodoxe din Moldova, după cum urmează:

– Dl Ion Costețchi, ordinul „Cuv. Paisie Velicicovski”, de gradul II.

– Dl Valeriu Bogdan, medalia „Sf. Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni”, de gradul I.

– Dl Mihail Volschii, medalia „Cuv. Paisie Velicicovski”.

– Dna Elena Slușneac, medalia „Cuv. Parascheva”.

– Dna Tamara Botnariuc, medalia jubiliară  „Eparhia Chișinăului – 200 de ani”

– Dl Ivan Gumenîi, medalia jubiliară  „25 de ani de activitate a Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova – Mitropolitul Vladimir”.

În numele celor prezenți, Prot. mitr. Veaceslav Ungureanu a exprimat recunoștință Mitropolitului Vladimir pentru decorațiile primite și a dat asigurări că și în viitor vor sluji cauza Bisericii Ortodoxe cu multă devoțiune și consacrare de sine.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media