17:50, vineri, 12 octombrie, 2018

În dimineața zilei de vineri, 12 octombrie 2018, la Reședința mitropolitană din Chișinău, ÎPS Mitropolit Vladimir a decorat mai mulți slujitori ai Bisericii cu prilejul aniversărilor jubiliare.

În acest sens, stareți de mănăstiri, protopopi, colaboratori ai Direcției mitropolitane, dar și slujitori din cuprinsul Eparhiei Chișinăului au primit în semn de apreciere pentru activitatea rodnică spre binele și propășirea Bisericii, înalta distincție mitropolitană – Ordinul „Meritul bisericesc”.

Arhipăstorul a urat clericilor omagiați ani mulți și binecuvântați în slujba Bisericii și a credincioșilor, mulțumindu-le pentru eforturile depuse în activitatea pastoral-misionară desfășurată.

La rândul lor, clericii decorați au mulțumit Mitropolitului pentru apreciere, pentru grija părintească și pentru binecuvântare în toate lucrările bineplăcute Domnului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media