Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

22:13, joi, 30 iulie, 2015

ÎPS Mitropolit Vladimir a coliturghisit alături de PF Patriah Kiril

În ziua pomenirii a o mie de ani de la adormirea Sf. Cneaz Vladimir, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir a coliturghisirt alături de Preafericitul Patriarh Kiril în Catedrala „Hristos Mântuitorul” din Moscova. La servicul divin au mai participat ceilalţi membri permanenţi ai Sfântului Sinod al BORu, precum şi reprezentanţi ai Bisericilor Ortodoxe – surori.

Cu acest binecuvântat şi festiv prilej, Preafericirea Sa a vorbit clerului şi mulţimii de credincioşi despre rolul Sf. Cneaz Vladimir în propăşirea Ortodoxiei şi despre modelul actual şi demn de urmat pentru creştinii contemporani.

În acelaşi context, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse a îndemnat pe toţi cei prezenţi să se roage cu smerenie şi nădejde acestui mare Sfânt spre a mijloci în faţa Bunului Dumnezeu pentru creştinii dreptmăritori.

30