11:50, marți, 24 iulie, 2012

ÎPS Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu rectorul ULIM

În dimineaţa zilei, Înalt Prea Sfinţitul Mitropolit Vladimir a primit în audienţă pe domnul academician Andrei Galben, rectorul ULIM şi domnul profesor universitar, Alexandru Gribincea.

În cadrul discuţiilor, Întâistătătorul s-a interesat despre evoluţia şi noile performanţe atinse în domeniul învăţământului superior din ţara noastră.

În context, Mitropolitul a întrebat oaspeţii despre perspectivele colaborării Bisericii Ortodoxe din Moldova şi a Universităţii Libere Internaţionale din Moldova în ceea ce priveşte învăţământul teologic.

Invitaţii au prezentat Înalt Prea Sfinţiei Sale posibilităţile de conlucrare la acest capitol şi s-au arătat deschişi spre realizarea unor proiecte comune în cel mai scurt timp.

Vlădica a mulţumit domnului Galben şi domnului Gribincea pentru disponibilitatea lor, urmând ca asemenea întâlniri să mai aibă loc în curând.