13:30, miercuri, 31 iulie, 2013

ÎPS Arhiepiscop Sava de Tiraspol și Dubăsari în vizită de lucru la reședința mitropolitană

IMG_0349

ÎPS Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu ÎPS Sava, Episcop de Tiraspol și Dubăsari. În cadrul discuțiilor Înalt Prea Sfințitul Sava a prezentat Întâistătătorului situația din Eparhia aflată sub jurisdicția sa și mersul pregătirilor pentru organizarea vizitei din toamna acestui an a Preafericitului Patriarh Kiril.

Întâistătătorul s-a arătat mulţumit de lucrările organizatorice şi a trasat ultimile sarcini pentru ultimele două săptămâni dinaintea vizitei patriarhale.

Ulterior, Vlădica Sava a trecut în revistă cele mai importante realizări ae Eparhiei din anul 2013, atrăgând o atenție deosebită asupra sfaturilor și indicațiilor Mitropolitului.

ÎPS Mitropolit Vladimir și-a manifestat speranța că și în acest an activitatea Eparhiei de Tiraspol și Dubăsari va înregistra o dinamică ascendentă.

Alte subiecte importante ale discuției, au fost cel ce țin de implicarea Bisericii în diverse proiecte sociale precum și pregătirea instituțiilor teologice pentru un nou an de studiu.

Serviciul de presă al Mitropoliei